Метастази в черния дроб дават редица тумори, които се намират в други области на тялото. След лимфните възли черният дроб е най-честият орган, в който възникват метастази.
В някои случаи чернодробни метастази се откриват още при диагностицирането на първичния тумор, но те може да се появят и месеци или години след отстраняването на първичния тумор.
Как се разпространяват метастазите?
Раковите клетки често имат агресивно поведение и се разпространяват в други органи. Те проникват от първичното огнище в лимфните и кръвоносните съдове и чрез кръвния ток достигат до новото място. Раковите клетки преминават през стените на капилярите и нахлуват в тъканите на органа, където започват да се възпроизвеждат. Първоначално се формират микрометастази, които обаче стимулират образуването на нови кръвоносни съдове, които доставят кислород и хранителни вещества на туморните клетки, необходими за техния растеж.
Кои тумори метастазират в черния дроб?
Възможността за възникване на чернодробни метастази е много по-голяма, ако първичният рак се дренира от системата на вена порте (v. portae). Ето защо туморите от стомашно-чревния тракт и най-вече рака на дебелото черво и ректума се разпространяват в черния дроб.
Метастазите в черния дроб най-често произхождат от:
- рак на дебелото черво и ректума (колоректален карцином)
- стомашен карцином
- рак на хранопровода
- рак на панкреаса
- рак на гърдата
- белодробен карцином
- малигнен меланом
- бъбречен карцином
- рак на яйчниците
- рак на матката.
Повечето тумори, които метастазират в черния дроб, като рак на гърдата и белите дробове, се разпространяват едновременно и в други органи.
Най-често се установяват множествени метастази, а по-рядко се касае за солитарни метастази в черния дроб.
Какви са симптомите при наличие на метастази в черния дроб?
При единични метастази с малки размери може да няма симптоми. С увеличаване на броя и големината на метастазите обаче се нарушава кръвния ток, може да настъпи обструкция на жлъчните пътища и блокиране на жлъчката.
Най-често при чернодробни метастази се наблюдават следните симптоми:
- болка в дясното подребрие
- гадене
- безапетитие
- загуба на тегло
- жълтеница
- фебрилитет, изпотяване
- подуване на корема – асцит
- увеличен черен дроб – хепатомегалия.
В напреднал стадий на заболяването се развива чернодробна недостатъчност.
Как се диагностицират метастази в черния дроб?
За откриването на чернодробни метастази допринасят:
- данни от анамнезата за наличие на първичен тумор
- физикалното изследване – увеличен черен дроб, неравна повърхност
- клинични симптоми – наличие на някои от вече изброените симптоми
- лабораторни изследвания – чернодробни ензими, билирубин, туморни маркери (CEA – увеличен карциноембрионален антиген при колоректален рак)
- ултразвуково изследване (ехография на черния дроб)
- компютърна томография или магнитно-резонансна томография
- ПЕТ скенер
- ангиография.
Какво е лечението при метастази в черния дроб?
Лечението зависи от вида на първичния рак, от броя, размера и локализацията на чернодробните метастази, от наличието на метастази в други органи освен черния дроб, от възрастта и общото състояние на пациента.
При чернодробни метастази може да се извърши:
- резекция на черния дроб – извършва се при прациенти с локализирани чернодробни метастази без метастази в други органи.
- химиотерапия – цели спиране или забавяне на нарастването на метастатичните огнища, облекчаване на симптомите и подобряване на продължителността на живота. Може да се проведе:
– системна химиотерапия
– чернодробна артериална инфузионна химиотерапия (HAI)
– трансартериална хемоемболизация (TACE). - радиофреквентна термоаблация – прилага се при пациенти с множествени метастази. Под ехографски контрол в метастатичното огнище се въвеждат електроди, при което високата температура разрушава тумора.
Прочетете за:
Анатомия на черния дроб
Рак на дебелото черво и ректума