Цирозата на черния дроб е хронично заболяване с прогресивен ход, което се развива в продължение на години. Бавно и постепенно структурата на черния дроб се разрушава, като може да се стигне до чернодробна недостатъчност (силно влошена функция на черния дроб).
Чернодробната цироза се характеризира се с три основни процеса: некроза на хепатоцитите (чернодробните клетки), разрастване на съединителна тъкан и възлеста регенерация на чернодробния паренхим. Циротичните изменения, които настъпват са невъзвратими, но ако се отстрани предизвикващата го причина прогресирането на процеса може да спре.
Цирозата на черния дроб е краен стадий на много хронични заболявания.
Какви са причините за чернодробна цироза?
Редица заболявания и състояния, при които се уврежда черния дроб могат да доведат до формиране на цироза. Основните причини за развитие на цироза на черния дроб обаче са две:
- Хронична злоупотреба с алкохол
Най-честата причина за цироза на черния дроб е хроничната злоупотреба с алкохол – около 50 % от болните с цироза. Не всички алкохолици обаче развиват чернодробна цироза, което се обяснява с ролята и на други фактори, като например генетично предразположение и непълноценно хранене. Значение има продължителността и количеството на приемания алкохол, както и индивидуалната чувствителност към него. При мъжете алкохолната дехидрогеназа не може да разгражда повече от 160 г чист алкохол за 24 часа, докато при жените възможностите на този ензим са три пъти по-малки. Ежедневната консумация на над 120 г чист алкохол в продължение на над 12 години води до развитие на цироза на черния дроб при над 70% от мъжете.
Алкохолното увреждане на черния дроб протича в три стадия – алкохолна чернодробна стеатоза, алкохолен хепатит и алкохолна цироза.
- Вирусен хепатит B, C и D
Около 40% от случаите на цироза на черния дроб имат вирусна етиология. Около 10 % от хората, прекарали хепатит развиват хроничен хепатит, като при половината от тях се развива чернодробна цироза. Времето, за което се формира цироза след преболедуване от остър вирусен хепатит е индивидуално.
По-редки причини за възникване на цироза на черния дроб са:
- увреждане на черния дроб от медикаменти и токсични химични вещества
- хроничен автоимунен хепатит
- хронична десностранна сърдечна недостатъчност – хроничният венозен застой при продължителна десностранна сърдечна недостатъчност може да доведе до формиране на чернодробна цироза, наречена кардиачна цироза.
- метаболитни заболявания:
– хемохроматоза (натрупване на желязо в тялото)
– алфа1– антитрипсинов дефицит
– болест на Уилсън (натрупване на мед в черния дроб)
– муковисцидоза (кистична фиброза)
– гликогеноза тип IV – натрупване на гликоген в черния дроб поради ензимен дефект
– галактоземия – натрупване на галактоза и галактозо-1-фосфат в клетките поради ензимен дефицит
– порфирия.
- стеатоза на черния дроб в резултат на диабет, затлъстяване. При чернодробната стеатоза се отлагат масти в чернодробните клетки (хепатоцитите), черният дроб се уголемява. Заболяването може да прогресира до хроничен стеатозен хепатит и чернодробна цироза.
- билиарна атрезия – вродена аномалия, при която интра- и екстрахепаталните жлъчни канали са облитерирани (запушени) или хипопластични (недоразвити).
- деструкция на жлъчните канали – първична билиарна цироза
- тропически болести – шистозомиаза (билхарциоза), чернодробна метилоза
- синдром на Budd-Chiari – запушване на чернодробните вени
- неизвестна причина – когато причината за развитие на чернодробна цироза не може да се установи, се говори за криптогенна цироза.