В много от случаите цирозата на черния дроб протича дълго време без симптоми и се открива случайно при изследване по друг повод. При някои болни може да се изяви направо с някое от усложненията си – асцит, кървене от хранопровода, енцефалопатия.
Симптоми при цироза на черния дроб
В протичането на чернодробната цироза се разграничават два стадия: компенсиран и декомпенсиран.
Начален (компенсиран) стадий
В началният стадий на заболяването оплакванията са дискретни и нехарактерни. Може да се наблюдават следните симптоми:
Неспецифични симптоми:
- отпадналост, лесна уморяемост
- тежест или тъпа болка в дясното подребрие след нахранване
- гадене, понижен апетит
- загуба на тегло
- повишена температура.
Промени по кожата и ноктите при цироза:
- жълтеница – пожълтяване на кожата
- сърбеж по кожата
- съдови звезди – радиално изхождащи от даден център кръвоносни съдове, които изчезват при натиск. Откриват се по лицето, шията, гърдите, крайниците.
- телеангиектазии
- палмарен и плантарен еритем – зачервяване на дланите и стъпалата
- „лакиран език“ – езикът е зачервен и с изгладени папили
- меланодермия с хиперпигменатция (chloasma hepaticum) може да има при някои болни поради нарушена секреция на меланостимулиращия хормон
- кожата е изтънена и атрофична
- ноктите са бели, изтънени и вдлъбнати
- контрактура на Дюпюитрен.
Хормонални нарушения:
- при мъжете – намаляване на окосмяването от мъжки тип, атрофия на тестисите, импотентност, гинекомастия
- при жените – може да има менструални нарушения – полименорея, олиго- до аменорея, атрофия на млечните жлези, безплодие.
Палпаторна находка от страна на черния дроб и слезката:
- хепатомегалия – в 60 % от болните се установява увеличен черен дроб. При палпация е твърд, неболезнен, с неравна повърхност и остър ръб. С напредване на заболяването черния дроб намалява по размер.
- спленомегалия – също при 60 % от болните се среща увеличена слезка. Тя е твърда, с гладка повърхност.
Напреднал (декомпенсиран) стадий
В напреднал стадий на заболяването черният дроб е значително увреден. Наблюдават следните симптоми на цироза:
- Портална хипертония
Увреждането на структурата на черния дроб при цироза е причина за развитието на портална хипертония – повишаване на налягането в порталната вена и нейните клонове. Поради повишеното налягане е затруднено движението на кръвта през черния дроб. Образуват се колатерални венозни мрежи, чрез които кръвта от коремните органи заобикаля черния дроб.
Особено важни са колатералите между вени на стомаха и хранопровода, тъй като те стават причина за появата на варици на хранопровода. Поради умбиликалните колатерали по кожата около пъпа може да се видят разширени вени. Често има хемороиди поради мезентериално-хемороидални колатерали.
- Асцит и отоци
Асцитът е основен белег в декомпенсирания стадий на чернодробна цироза. Представлява събиране на течност в коремната кухина. Коремът е раздут – „жабешки корем“. За появата на асцит роля имат: порталната хипертония, пониженото онкотично налягане в съдовете, повишената съдова пропускливост и др. Появяват се отоци по крайниците, скротума. Може да има плеврален излив – хидроторакс.
- Кръвоизливи от хранопровода, стомаха
Едно от най-тежките усложнения при цироза е появата на кръвоизлив при разкъсване на варици на хранопровода. Други причини за кръвоизливи са стомашна или дуоденална язва, ерозивен гастродуоденит.
При значително увреждане на черния дроб намалява синтеза на витамин К- зависимите фактори на кръвосъсирването и възникват прояви на хеморагична диатеза – кръвоизливи по кожата (петехии, екхимози).
- Чернодробна енцефалопатия
Чернодробната енцефалопатия се развива в терминален стадий на чернодробна цироза, когато функцията на черния дроб е много увредена и е налице чернодробна недостатъчност.
Наблюдават се следните симптоми: сънливост, намалена концентрация, отслабване на паметта, промени в говора, може да има тремор, халюцинации и да настъпи чернодробна кома.
Прочетете за:
Симптоми на портална хипертония
Чернодробна енцефалопатия и чернодробна кома
Как се диагностицира чернодробна цироза?