Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin) е широкоспектърен антибиотик, който принадлежи към групата на флуорираните хинолони (флуорохинолоните). Действа срещу различни видове бактерии и предотвратява много различни инфекции, включително инфекции на пикочните пътища, пневмония, чума и антракс. Прилага се при тежки бактериални инфекции, които не се повлияват от други антибиотици.
Представители
Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin):
- Ципринол (Ciprinol) филмирани таблетки по 250 и 500 mg
- Ципробой (Ciprobay) филмирани таблетки по 500 mg
- Ципрофлоксацин Актавис (Ciprofloxacin Actavis) филмирани таблетки по 500 mg
- Ципрофлоксацин Алкалоид (Ciprofloxacin Alkaloid) филмирани таблетки по 250 и 500 mg
- Ципрофлоксацин Екофарм (Ciprofloxacin Ecopharm) филмирани таблетки по 500 mg
- Ципрофлоксацин Софарма (Ciprofloxacin Sopharma) филмирани таблетки по 500 mg
- Флапрокс (Flaprox) филмирани таблетки по 500 mg
- Ципрофлав (Ciproflav) 10 mg/ml, ампули по 10 ml
- Цилоксан (Ciloxan) капки за очи и уши, разтвор 3 mg/ml
- Ципрофлоксацин АБР (Ciprofloxacin ABR) капки за очи и уши, разтвор 3 mg/ml
- Орпикс (Orpix) капки за очи, разтвор 0,3 %
Механизъм на действие
Ципрофлоксацинът има бактерицидно действие, което означава, че активно убива бактериите, а не просто да инхибира растежа им. Той действа върху два основни бактериални ензима – топоизомераза II (ДНК гираза) и топоизомераза IV. Като се инхибират тези ензими, ципрофлоксацинът предотвратява репликацията на бактериите, което води до бактериална смърт.
Ciprofloxacin е много ефективен срещу грам-отрицателни бактерии (Ешерихия коли, Клебсиела, Салмонела, Шигела, Найсерия) и срещу някои Грам-положителни бактерии. Той е най-активен срещу Pseudomonas aeruginosa сред хинолоните и е един от малкото перорални антибиотици за лечение на инфекции с Псевдомонас аеругиноза.
Фармакокинетика
- абсорбция
Ципрофлоксацин се абсорбира бързо от стомашно-чревния тракт след перорално приложение, но неговата бионаличност е относително умерена (~70%). Пикови плазмени концентрации се достигат около 1-2 часа след приема.
Когато се прилага интравенозно, ципрофлоксацин достига пикови плазмени концентрации в рамките на 30 минути.
- разпределение
Ципрофлоксацин се разпределя широко в тъканите и телесните течности, включително белите дробове, черния дроб, простатата, жлъчката и урината. Освен това прониква добре в костите, което го прави ефективен за лечение на костни инфекции.
- метаболизъм
По-голямата част от ципрофлоксацин се екскретира непроменен (като основното лекарство), но около 10-15% се метаболизират в черния дроб. Чернодробните ензими, по-специално системата на цитохром Р450 (главно CYP1A2) частично метаболизират ципрофлоксацина. Получават се четири метаболита, които имат минимална антибактериална активност.
Едновременното приложение на ципрофлоксацин с други лекарства, метаболизирани от CYP1A2, води до повишени плазмени концентрации на тези лекарства и може да доведе до токсичност.
- екскреция
Ципрофлоксацин се екскретира основно чрез бъбреците, като около 40-50% от лекарството се елиминира непроменено с урината. Елиминационният полуживот варира от 3 до 5 часа при пациенти с нормална бъбречна функция.
Около 15% от лекарството се елиминира чрез изпражненията.
Как се приема Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin)?
Ципрофлоксацин се предлага под формата на таблетки за перорално приложение, на разтвор за интравенозно приложение и като локални форми – капки за очи, маз за очи, капки за уши. Приема се винаги точно както е предписано от лекуващият лекар. Дозата и продължителността на лечението зависят от вида и тежестта на инфекцията.
Обикновено Ciprofloxacin се прилага перорално два пъти дневно (сутрин и вечер) в продължение на 5 до 21 дни. При тежки инфекции лечението може да продължи повече.
Препоръчителната перорална доза е 250 mg два пъти дневно за лечение на леки до умерени и 500 mg два пъти дневно за тежки или усложнени инфекции на пикочните пътища.
Терапията за леки до умерени инфекции на дихателните пътища или кожата и меките тъкани изисква дозиране от 500 mg два пъти дневно. Доза от 750 mg два пъти дневно се препоръчва при тежки или усложнени инфекции.
При пациенти с тежко увреждане на бъбреците е необходимо коригиране на дозата на антибиотика, тъй като се елиминира основно през бъбреците.
Ципрофлоксацин може да се приема със или без храна според указанията на лекаря. Добре е лекарството да се приема по едно и също време на деня. Препоръчва се прием на много течности по време на лечението. Не приемайте таблетките едновременно с млечни продукти като прясно и кисело мляко, или с плодови сокове, обогатени с калций, защото те забавят абсорбцията на лекарството.
След като сте приемали антибиотика в продължение на няколко дни, симптомите може да изчезнат, но трябва да продължите приема на лекарството до края на курса. Произволното спиране или намаляване на дозата създава възможност за развитие на резистентни към антибиотика бактерии и/или за повторно изостряне на инфекцията.
Прочетете за:
Какво лекува ципрофлоксацин?
Странични ефекти на ципрофлоксацин
Хинолони – видове, класификация