Въпреки че е много ефективен, ципрофлоксацинът е свързан с редица потенциални странични ефекти. Някои от тези нежелани реакции могат да бъдат леки и временни, докато други могат да бъдат тежки и дълготрайни.
Чести странични ефекти на ципрофлоксацин
Въпреки че могат да причинят дискомфорт, тези нежелани реакции обикновено не са опасни и са склонни да отшумяват след спиране на лечението. Някои от най-честите странични ефекти включват:
- гадене и повръщане – приемането на лекарството с храна може да помогне за намаляване на гаденето
- болки в стомаха, лошо храносмилането, газове в червата
- диария
- главоболие, замаяност
- обрив, сърбеж, уртикария.
Сериозни странични ефекти
Съществуват и по-сериозни рискове, свързани с употребата на ципрофлоксацин. Тези нежелани реакции са по-редки, но може да изискват незабавна медицинска намеса.
Тендинит и разкъсване на сухожилие
Един от най-сериозните рискове, свързани с употребата на ципрофлоксацин, е увреждането на сухожилията. Лекарството е свързано с повишен риск от тендинит (възпаление на сухожилията) и разкъсване на сухожилията, особено на ахилесовото сухожилие. Има също съобщения за тендинопатии в глутеалните, илиопсоасните и трицепсовите сухожилия.
Рискът от тендинит е по-висок при възрастни хора, при лица, приемащи кортикостероиди, и хора с предшестващи заболявания на сухожилията. Признаците за разкъсване на сухожилие включват внезапна болка, подуване, затруднено движение на засегнатата област.
Фоточувствителност
Пациентите, приемащи ципрофлоксацин, могат да станат по-чувствителни към слънчева светлина, което води до повишен риск от слънчево изгаряне. Препоръчва се да се избягва продължително излагане на слънце по време на лечението и да се използва слънцезащитен крем и защитно облекло.
Периферна невропатия
Ципрофлоксацин се свързва с периферна невропатия. Симптомите включват мравучкане, изтръпване, пареща болка или слабост в ръцете или краката. В някои случаи периферната невропатия, причинена от ципрофлоксацин, може да бъде необратима, особено ако лекарството не се преустанови рано.
Невропсихични проблеми
Ципрофлоксацин може да причини редица невропсихични странични ефекти, особено при хора с анамнеза за гърчове или други неврологични разстройства. Може да се наблюдава тремор, гърчове, обърканост, тревожност, възбуда, параноя, халюцинации, затруднено концентриране, странни сънища, депресия, суицидни мисли.
Сърдечно-съдови рискове
- удължен QT интервал
Ципрофлоксацинът се свързва с удължен QT интервал, състояние, което може да засегне сърдечния ритъм и да доведе до сериозни аритмии. Хората с анамнеза за сърдечни проблеми или тези, които приемат други лекарства, които влияят на сърдечния ритъм, трябва да бъдат внимателни, когато използват ципрофлоксацин. Признаци на сърдечни проблеми, като сърцебиене, болка в гърдите или припадък, изискват спешна консултация с лекар.
- аортна аневризма и аортна дисекация
При пациенти, приемащи флуорохинолони, са съобщени случаи на аортна аневризма и аортна дисекация. Рискови фактори са продължителната терапия с флуорохинолони и напредналата възраст.
Други възможни странични ефекти на ципрофлоксацин са:
- понижена кръвна захар (хипогликемия) или повишена кръвна захар (хипергликемия)
- промени в кръвната картина – левкопения, левкоцитоза, анемия, тромбоцитопения, тромбоцитоза
- повишено ниво на някои вещества в кръвта (напр. трансаминази, билирубин)
- възпаление на дебелото черво (колит), свързано с използването на антибиотик
- тежки алергични реакции – анафилактичен шок
- синдром на Стивънс-Джонсън, токсична епидермална некролиза и др.
Ако се появят някакви необичайни симптоми, докато приемате ципрофлоксацин, незабавно трябва да се свържите с лекуващия лекар.
Прочетете за:
Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin) – как действа и как се пие
Какво лекува ципрофлоксацин?
Хинолони – видове, класификация