Омазнен черен дроб (нарича се още чернодробна стеатоза) представлява натрупване на излишни мазнини в над 5 % от чернодробните клетки. Това е често срещано състояние, особено при хора с диабет и наднормено тегло, както и сред хора, които системно злоупотребяват с алкохол.
В началните стадии на заболяването може да няма симптоми, но ако не се вземат мерки може да настъпят сериозни здравословни проблеми, включително цироза и рак на черния дроб.
Според причината за развитие на омазнен черен дроб се различават две форми:
- Неалкохолна стеатозна болест на черния дроб (NAFLD) – развитието й се свързва с инсулинова резистентност, абдоминално затлъстяване и метаболитен синдром, но роля имат и други причини, например токсини, медикаменти, прекалена консумация на наситени мазнини и въглехидрати.
- Алкохолна стеатозна болест на черния дроб (AFLD) – натрупването на мазнини в черния дроб се дължи на системна злоупотреба с алкохол.
Какви са симптомите на омазнен черен дроб?
Симптомите на омазнен черен дроб зависят от формата и стадия на заболяването.
Неалкохолна стеатозна болест на черния дроб (NAFLD)
Неалкохолната стеатозна болест на черния дроб е най-честото чернодробно заболяване. Протича в 4 стадия: неалкохолна чернодробна стеатоза, неалкохолен стеатозен хепатит, фиброза и цироза.
Неалкохолна чернодробна стеатоза
Хората с неалкохолна чернодробна стеатоза обикновено нямат никакви оплаквания. Ако имат симптоми, те са незначителни и неспецифични, например:
- чувство на тежест или тъпа болка в дясното подребрие
- гадене, повръщане
- безапетитие
- мускулна слабост
- лесна умора.
При над 80% от пациентите е налице увеличен черен дроб (хепатомегалия). В повечето случаи черният дроб е умерено увеличен, с гладка повърхност и умерено плътна консистенция, чувствителен при палпация. При пациенти с изразено затлъстяване в областта на корема обаче хепатомегалията се установява трудно.
Изследването на чернодробните ензими показва повишение на АЛАТ, с или без повишение на АСАТ. В много от случаите има повешение на ГГТ. Чернодробните ензими обаче флуктуират и могат в определен момент да бъдат нормални. Установява се също повишен холестерол и повишени триглицериди.
Неалкохолен стеатозен хепатит
Неалкохолният стеатозен хепатит е по-тежка форма, при която освен натрупване на мазнини има и възпаление на чернодробните клетки. Може да прогресира до фиброза и цироза.
Симптоми, сигнализиращи за по-сериозно чернодробно увреждане са:
- пожълтяване на кожата и склерите
- тъмна урина
- сърбяща кожа.
При настъпила цироза се появяват:
- телеангиектазии
- червени длани
- подут корем (асцит)
- отоци по краката
- увеличен далак
- повръщане на кръв
- черни изпражнения.
Алкохолна стеатозна болест на черния дроб (AFLD)
Алкохолната стеатозна болест на черния дроб протича в следните етапи: алкохолна чернодробна стеатоза, алкохолен хепатит и алкохолна цироза.
При алкохолна стеатоза на черния дроб може да има обща слабост, отпадналост, гадене, повръщане, тежест в дясната горна половина на корема. След алкохолна ексцесия може да се появи субиктер по склерите, тъмна урина. Леко до умерено повишени са ГГТ и аминотрансферазите.
Алкохолният хепатит може да протече с или без стеатоза. Клиничните прояви варират – от незначителна до много тежка симптоматика. Има изразена отпадналост, гадене, повръщане, липса на апетит, загуба на тегло, увеличен черен дроб, болка в дясното подребрие, фебрилитет.
Обикновено алкохолният хепатит прогресира до цироза.
Прочетете за:
Симптоми при цироза на черния дроб
Чернодробна стеатоза – видове, стадии