Първите симптоми на бяс могат да се появят от няколко дни до повече от година след ухапването. Инкубационният период варира значително. Най-често е от 20 до 60 дни, но може да е по-кратък (около 14 дни) и рядко значително по-дълъг (8 месеца и повече). Продължителността на инкубационният период зависи от разстоянието на раната от ухапването до централната нервна система. Например при множествени ухапвания по лицето и шията инкубационният период е по-къс. По-кратък инкубационен период се наблюдава и при деца.
Кои са най-характерните симптоми на бяс?
Заболяването протича в три периода.
Продромален период
Продромалният период продължава 1 до 3 дни и се характеризира с безапетитие, главоболие, раздразнителност, безпокойство, безпричинен страх, субфебрилна температура. На мястото на ухапването, въпреки че раната може да е заздравяла, се усеща парене и мравучкане.
Период на възбуда – „бясна“ фаза на болестта
Периодът на възбуда продължава 2-3 дни. Болните са неспокойни, напрегнати, потиснати и имат страх от смъртта (танатофобия). Настъпва свръхвъзбудимост на булбарните нерви с поява на спазми на гълтателната, ларингеалната и дихателната мускулатура. Наблюдава се:
- хидрофобия – при опит да пие вода, болният получава пристъпи на болезнени гърчове на гълтателната мускулатура. По-късно тези спазми се провокират и от шума на водата или само при споменаване на вода.
- аерофобия – провокиране на спазми на ларингеалната и дихателната мускулатура от струя въздух
- акустикофобия – спазмите се провокират от силен шум, висок говор
- фотофобия – повишена чувствителност към силна светлина.
Други симптоми на бяс, които се установяват са:
- спазми и потрепвания на лицевата мускулатура
- повишена температура
- зачервени конюнктиви
- разширени зеници
- обилно изпотяване
- обилно слюноотделяне – „пяна на устата“. Болният не може да преглъща и непрекъснато плюе.
С нарастване на възбудата гърчовете зачестяват, като възникват и без провокиращ фактор. Появяват се слухови и зрителни халюцинации. Болните могат да станат агресивни.
Период на парализи
Рядко се стига до парализи, тъй като болните загиват по време на някой по-тежък пристъп през втория период.
През паралитичния стадий възникват парализи на черепномозъчните нерви и на крайниците. Парализите на гълтателната и дихателната мускулатура водят до:
- дисфония и афония – пълна загуба на гласа
- дисфагия и афагия – невъзможност за гълтане
- промени в дишането.
От страна на крайниците се установяват хемиплегии, моноплегии и рядко квадриплегия.
Този стадий продължава 10-20 до 30 часа, като смъртта настъпва поради парализа на центъра на дишане и влошаване на сърдечната дейност или поради развитието на възходяща парализа тип Landry.
Понякога бесът може да протече атипично – без продромален период, без стадий на възбуда или направо с развитие на парализи.
Прочетете за:
Как става заразяването с вируса на беса?
Ваксина против бяс