Начало / Актуални теми / Увреждане на лакътния нерв – причини

Увреждане на лакътния нерв – причини

авг. 19, 2024

увреждане на лакътния нерв

Лакътният нерв може да бъде увреден на различни нива по своето протежение. Най-често това става в кубиталния канал и в канала на Гийон. Увреждането на лакътния нерв води до различни симптоми, включително изтръпване, болка и слабост в медиалните мускули на предмишницата и на китката.

Кои са най-честите причини за увреждане на лакътния нерв?

Причини за увреждане на улнарния нерв в лакътната бразда (sulcus nervi ulnaris)

Лакътният нерв може да бъде увреден в браздата (sulcus nervi ulnaris) между олекранона (лакътния израстък) и медиалния епикондил на раменната кост. Тук нервът е покрит само от фасция и кожа и лесно може да се притисне между костта и твърдата повърхност, върху която поставяме лакътя.

Увреждането на лакътния нерв в тази област може да се дължи на:

  • директен удар – директният удар в това място причинява остра болка и изтръпване по хода на улнарния нерв.
  • фрактура на медиалния епикондил и на раменната кост
  • валгусна деформация поради несраснало старо счупване на радиалния епикондил на раменната кост – възниква късна улнарна парализа.

Увреждане на лакътния нерв в кубиталния канал

Друго ниво на увреда на n. ulnaris е между двете глави на m. flexor carpi ulnaris, под апоневрозата (плътна фиброзна връзка), която съединява двете глави на мускула и формира кубиталния канал.

Увреждане на улнарния нерв в кубиталния канал може да възникне при:

  • повтарящо се сгъване и разгъване на лакътя по време на работа или спорт. Когато лакътят се сгъва многократно, нервът се разтяга и може да се раздразни с течение на времето.
  • продължителен натиск върху лакътя – опирането на лакътя върху твърди повърхности за дълги периоди може да допринесе за увреждането на лакътния нерв. 
  • директен удар в лакътя може да причини компресия на улнарния нерв. Фрактури, изкълчвания и други травми в областта на лакътя също могат да допринесат за това състояние.
  • артритът, особено остеоартритът и ревматоидният артрит, могат да увеличат вероятността от компресия на лакътния нерв. При остеоартрит ставата се износва с течение на времето, което води до образуване на костни шипове и ставни деформации, които могат да засегнат лакътния нерв. При ревматоиден артрит възпалението в ставата може да причини подуване, което оказва натиск върху нерва.
  • заболявания – някои заболявания като диабет, хипотиреоидизъм могат да доведат до възпаление на нерва, увеличавайки риска от неговото нараняване или компресия.

Увреждане в улнарния канал (canalis carpi ulnaris, канал на Гийон)

Най-честите причини за увреждане на улнарния нерв в областта на китката са:

Хронични повтарящи се микротравми

Повтарящите се движения на китката са една от най-честите причини за увреждане на улнарния нерв в канала на Guyon. Дейности като писане, използване на инструменти, могат да натоварят нерва. С течение на времето непрекъснатото движение може да доведе до възпаление, дразнене и в крайна сметка до увреждане на нерва.

Продължителен натиск върху китката

Директен и продължителен натиск върху китката, особено в основата на дланта, може да притисне лакътния нерв в улнарния канал. Това състояние е често срещано при велосипедисти и се случва, когато нервът се притисне към костите на китката от кормилото на велосипеда.

Ганглион (ганглионова киста)

Ганглионова киста, образувана близо до улнарния канал може да притисне лакътния нерв. Кистата намалява пространството на канала, оказва натиск върху нерва, което води до неговото раздразване и възпаление. Наличието на ганглион е една от водещите причини за синдрома на канала на Гийон.

Други образувания, като липоми, фиброми или съдови малформации, също могат да причинят притискане на нерва в улнарния канал.

Травми на китката

Травми на китката са друга често срещана причина за синдрома на канала на Гийон. Фрактури, навяхвания или наранявания при директен удар могат да доведат до подуване, хематоми (натрупване на кръв) или цикатрикси, като всички те могат да компресират лакътния нерв.

Фрактура на израстъка на кукестата кост (os hamatum) на китката

Фрактурите на кукестата кост или на друга кост, разположена близо до канала на Guyon, могат да причинят стесняване на канала или да доведат до притискане на костни фрагменти към нерва.

Артирт

Ставите на китката също могат да бъдат засегнати от артрит. При остеоартрит дегенерацията на ставите може да доведе до развитие на костни шипове, които могат да навлязат в пространството на канала на Guyon, притискайки лакътния нерв.

Ревматоидният артрит причинява хронично възпаление на ставите. Това възпаление може да доведе до подуване, стесняване на канала и евентуално притискане на нерва. Ставните деформации, причинени от артрит, могат да засилят натиска върху нерва, особено по време на движение на китката.

Съдови проблеми

Улнарната артерия минава успоредно на улнарния нерв в канала на Гийон. Някои съдови аномалии и състояния, засягащи улнарната артерия, като например аневризма, могат да причинят разширяване на артерията. Това може да доведе до притискане на нерва в канала и до развитието на синдром на канала на Guyon.

Прочетете за:
Анатомия на улнарния нерв
Синдром на кубиталния канал