Жълти изпражнения могат да се появят поради различни причини, вариращи от диета до медицински състояния (чревни инфекции, проблеми с панкреаса, черния дроб или жлъчния мехур).
Цветът на изпражненията се определя основно от жлъчните пигменти. Билирубинът е главният жлъчен пигмент. Той има оранжево-жълт цвят. В чревния тракт с участието на чревните бактерии билирубинът последователно се превръща в уробилиноген, стеркобилиноген и стеркобилин. Последният придава кафявия цвят на фекалиите.
Фактори, водещи до жълт цвят на изпражненията:
- бърз транзит – ако храната преминава твърде бързо през чревния тракт (напр. поради диария), има по-малко време за метаболизма на билирубина.
- излишни мазнини – лошото усвояване на мазнини (напр. при хроничен панкреатит) може да накара изпражненията да изглеждат бледожълти, мазни и миришещи.
- диетата може временно да придаде жълтеникав оттенък на изпражненията.
- състояния, които засягат производството или потока на жлъчката (напр. камъни в жлъчката, хепатит), могат да доведат до по-светли, жълти на цвят изпражнения.
Причини за жълти изпражнения
Ето някои причини, поради които изпражненията са жълти:
Диета
Консумирането на повече моркови, сладки картофи или куркума, може да доведе до жълти изпражнения. Тези храни са с високо съдържание на бета-каротин, вид каротеноид, който придава на храната жълто-оранжев цвят. Когато погълнете повече бета-каротин, част от този пигмент преминава в изпражненията и променя цвета им.
Освен това, прекомерната консумация на храни с високо съдържание на мазнини може да доведе до бледожълти изпражнения поради несмляни мазнини в тях.
Когато храната преминава бързо през чревния тракт (напр. при стрес или диария), няма достатъчно време билирубина да се превърне в стеркобилин и фекалиите може да са жълти вместо кафяви.
Проблеми с черния дроб и жлъчния мехур
- недостатъчно производство на жлъчка
При заболявания на черния дроб, например хепатит, цироза е намалено производството на жлъчка и изпражненията могат да изглеждат бледи или жълти.
- запушване на жлъчните пътища
Блокирането на жлъчните пътища (напр. камъни в жлъчния мехур или тумори) може да попречи на жлъчката да достигне до червата, което води до жълти или бледи изпражнения.
Чревни инфекции и възпалителни процеси
- ламблиаза (жиардиаза)
Ламблиазата е паразитна инфекция, която се причинява от Lamblia intestinalis. Поглъщането на този паразит води до инфекция на чревния тракт. Нарушава се абсорбцията на основни хранителни вещества, включително мазнини, което води до бледожълти, мазни изпражнения. Други симптоми са подут корем, диария, коремни болки.
- инфекция с Clostridium difficile – тази бактериална инфекция може да доведе до диария и обезцветяване на изпражненията до жълто.
- гастроентерит – вирусни, бактериални или паразитни инфекции могат да причинят възпаление на стомаха и червата, което води до диария и жълти изпражнения.
Малабсорбционен синдром
- панкреасна недостатъчност
При заболявания на панкреаса като хроничен панкреатит, кистозна фиброза или рак на панкреаса намалява секрецията на панкреасни ензими. Това води до малабсорбция на мазнини и по-бледи, жълтеникави изпражнения.
- цьолиакия
Цьолиакията е автоимунно заболяване, при което поглъщането на глутен (протеин, съдържащ се в пшеницата, ечемика, ръжта) предизвиква имунен отговор, увреждащ тънките черва. Това увреждане води до малабсорбция на хранителни вещества. В резултат изпражненията са бледожълти, мазни, обемисти и с неприятна миризма.
- бктериален свръхрастеж в тънките черва – излишните бактерии в тънките черва могат да попречат на усвояването на хранителни вещества и да доведат до жълти изпражнения.
- болест на Крон или други възпалителни заболявания на червата – хроничното възпаление на червата може да наруши усвояването на хранителните вещества и да причини промени в цвета на изпражненията.
Прием на медикаменти и добавки
Приемът на лекарства и добавки понякога може да причини жълти изпражнения. Това става пряко или косвено, като засягат храносмилането, чревната флора или обработката на жлъчката. Например:
- антибиотици – приемът на някои антибиотици може да наруши баланса на чревните бактерии и да причини диария, водеща до жълти фекалии.
- антиацидни средства – някои антиациди, съдържащи магнезий, инхибитори на протонната помпа или Н2 блокери, могат да повлияят цвета на изпражненията.
- лаксативни средства – усилват перисталтиката на червата и храната преминава твърде бързо през чревния тракт
- добавки – високи дози бета-каротин (от добавки с витамин А) или желязо могат да променят цвета на изпражненията.
Други причини за жълти изпражнения
Синдромът на Жилбер е генетично заболяване, при което е нарушено превръщането на индиректния билирубин в директен. В резултат се повишава нивото на индиректния билирубин в кръвта. Постъпването на директен билирубин в чревния тракт е понижено. В резултата изпражненията може да бъдат жълти или с цвят на глина.
- стрес и безпокойство
Те могат да ускорят перисталтиката на червата, намалявайки времето за превръщането на билирубина в стеркобилин, което може да доведе до жълти изпражнения.
Прочетете за:
Зелени изпражнения
Промяна в цвета на изпражненията