Прекомерната жажда (полидипсия) е ранен симптоми при диабет. Тя е тясно свързана с опита на тялото да регулира нивата на кръвната захар.
Каква е връзката между прекомерната жажда и диабет?
Причината за силна жажда (полидипсия) при хора с диабет е повишената кръвна захар (хипергликемия). Когато нивата на кръвната захар се повишат, бъбреците се опитват да елиминират излишната глюкоза чрез урината. Това води до повишено производство и отделяне на голямо количество урина – полиурия. В резултат на това тялото се дехидратира. Естественият отговор на тялото на дехидратацията е да стимулира жаждата, карайки човека да пие повече течности и да се рехидратира.
Какви са симптомите на полидипсия?
Всеки е изпитал чувство на жажда, но симптомите на полидипсия се разпознават като:
- наличие на постоянна и необяснима жажда, независимо от това колко вода пиете
- сухота в устата, лепнене на устните
- отделяне на повече от 5 литра урина на ден – полиурия.
Нормално човек изпива 800 – 1000 ml вода за 24 часа. При диабет тип 1 това количество достига 2-3 l и повече.
За разлика от захарния диабет тип 1, тип 2 обикновено се развива бавно, постепенно и незабелязано. Вместо изразена жажда пациентите се оплакват от сухота в устата, лепнене на устните, надебеляване на езика. Някои от тях може също да имат силна жажда и да приемат голямо количество вода. Понякога прекомерната жажда може да предшества дълги години появата на заболяването и пациентите не я възприемат като болестен симптом. Те я обясняват с извършването на физическа работа или пък казват, че от малки пият много вода. Други пациенти компенсират необходимостта от течности с прием на големи количества газирани напитки или на бира. На въпросът дали приемат много вода те отговарят негативно.
Прекомерната жажда, съчетана с други симптоми като отделяне на голямо количество урина (полиурия), прекомерно ядене (полифагия), необяснима загуба на тегло и умора, трябва да накара хората да потърсят лекарска помощ.
Други причини за полидипсия:
Чувството на силна жажда може да бъде причинено още от:
- прием на някои лекарства, например диуретици
- консумация на много солена или пикантна храна
- извършване на тежка физическа работа и обилно изпотяване
- дехидратация, например при висока температура, обилно повръщане, диария
- безвкусен диабет
- хипокалиемия – ниски нива на калий в кръвта
- проблеми с психичното здраве – психогенна полидипсия.
Прочетете за:
Как се поставя диагнозата захарен диабет?
Какви видове захарен диабет има?