Начало / Актуални теми / Как да различим вирусен от бактериален менингит?

Как да различим вирусен от бактериален менингит?

фев. 19, 2025

вирусен от бактериален менингит

Въпреки че имат сходни симптоми, вирусният и бактериалният менингит се различават значително по отношение на техните причинители, тежест на протичане, лечение и прогноза. Разбирането на тези различия е от решаващо значение за навременната диагноза и подходящото лечение.

Как да различим вирусен от бактериален менингит?

Ето подробна диференциална диагноза между тези две форми на менингит:

Етиология (причина)

Причинява се от вируси, най-често ентеровируси, но също и херпес симплекс вирус (HSV), вирус на варицела-зостер (VZV), вирус на паротит, HIV, арбовируси и др.
Вирусният менингит е по-често срещан от бактериалния менингит и има тенденция да се появява по-често в края на лятото и началото на есента.

Причинява се от бактерии като Streptococcus pneumoniae (най-често при възрастни), Neisseria meningitidis (често при млади възрастни), Haemophilus influenzae (преди по-често при деца), Listeria monocytogenes (при новородени, възрастни, имунокомпрометирани).

Тези бактерии могат да нахлуят в кръвния поток и да се придвижат до менингите, което води до тежко възпаление. Бактериалният менингит е спешно медицинско състояние, изискващо незабавна намеса.

Протичане

  • вирусен менингит

Вирусният менингит обикновено протича по-леко, често преминава от само себе си без специфично лечение за 7-10 дни. Рядко може да възникнат усложнения.

  • бактериален менингит

Бактериалният менингит протича по-тежко, има тенденция да прогресира бързо, понякога в рамките на часове. Ако не се лекува може да настъпят сериозни усложнения като увреждане на мозъка, загуба на слуха и дори смърт.

Симптоми

Вирусният и бактериалният менингит имат подобни ранни симптоми, което затруднява първоначалната диагноза.

ХарактеристикаВирусен менингитБактериален менингит
фебрилитетумерено повишена температура, до 39 ºСвисота, персистираща температура
главоболиелеко до умереносилно, постоянно
скованост на вратаналичие на лека скованостизразена, тежка
психично състояниенормално или лека обърканостпроменено съзнание, объркване до кома
припадъциредкичести
фотофобиячестачеста
гадене, подръщаневъзможночесто
възможен обривпри ентеровирус, HSVчервен, петехиален обрив
фокални неврологични дефицитиредкичести


Лумбална пункция (анализ на ликвор)

Тъй като по клиничните симптоми не може окончателно да се направи разлика между вирусен и бактериален менингит, диагностичните тестове са от решаващо значение.

Прави се гръбначно-мозъчна пункция (лумбална пункция). При тази процедура се взема проба от цереброспинална течност (ликвор) и се анализира.

Характеристика на ликвораВирусен менингитБактериален менингит
налягане при изтичанелеко повишеноповишено
външен видбистърмътен
брой на белите кръвни клеткилеко повишени лимфоцитизначително повишени неутрофили
протеинилеко повишенизначително повишени
глюкозанормалнаниска
културелно изследванеотрицателноположително


Допълнителни диагностични тестове

  • хемокултура – доказва наличието на бактерии при бактериален менингит
  • полимеразна верижна реакция (PCR) – помагат за идентифициране на вирусна ДНК или РНК в ликвор.
  • образна диагностика (CT или MRI) – може да се извърши образна диагностика на мозъка, за да се изключат други състояния, които биха могли да причинят подобни симптоми.

Лечение

  • вирусен менингит

Вирусният менингит често преминава от само себе си. Провежда се поддържащо лечение – вливане на течности, обезболяващи средства, антипиретици). Антивирусно лекарство (напр. ацикловир) може да се даде в случаи, причинени от херпесни вируси.

  • бактериален менингит

При бактериален менингит се започва незабавно интравенозно вливане на антибиотици и понякога кортикостероиди за намаляване на възпалението.

Заразност и превенция

Някои вируси се разпространяват лесно (напр. ентеровируси), но като цяло вирусният менингит е по-малко заразен от бактериалния менингит. Някои форми, особено менингококовият менингит, могат да бъдат силно заразни и да се разпространяват чрез респираторни капчици. Контактните на болния могат да получат превантивно антибиотици.

За намаляване на риска от заразяване е важно да се спазват правилата за добра лична хигиена като често миене на ръцете, избягване на близък контакт със заразени лица.

Възможна е превенция на някои видове менингит чрез ваксини. Например чрез  менингококови, пневмококови ваксини, ваксина срещу хемофилус инфлуенце, срещу морбили, заушка и др.

Прогноза

При вирусният менингит прогнозата е добра. Обикновено настъпва пълно оздравяване в рамките на 7-10 дни без дългосрочни усложнения. При бебета, възрастни хора и тези с отслабена имунна система обаче заболяването може да протече по-тежко. 

При бактериалният менингит има висок риск от усложнения, включително загуба на слуха, увреждане на мозъка, гърчове или дори смърт, ако не се лекува навреме. Изисква спешно лечение.

Прочетете за:
Вирусен менингит: кои вируси го причиняват и как се заразяваме?
Как да разпознаем вирусния менингит? Основни симптоми
Превенция на вирусен менингит: хигиена, ваксини и други мерки