Обривите по лицето са често срещани и много притеснителни за пациентите, тъй като засягат външиният им вид. Причините за поява на обрив по лицето са много разнообразни. В зависимост от причината обривите биват: инфекциозни (причинени от вирусни, бактериални, гъбични инфекции) и неинфекциозни, дължащи се на автоимунни причини, алергични реакции, излагане на слънчева светлина и др.
Характерен обрив по лицето се наблюдава при:
Розацея
Розацеята е хронично кожно заболяване, което се среща по-често при жени над 30 години. Фактори, провокиращи изявата на заболяването са: редица храни и напитки, слънчева светлина, стрес, медикаменти и др. При розацея се засяга кожата на лицето – носа, бузите. Първоначално се появява краткотрайно зачервяване на кожата на лицето – преходен еритем. По-късно зачервяването става постоянно, виждат се разширени малки кръвоносни съдове – телеангиектазии. Появяват се розово-червени възелчета и пустули (гнойни пъпки). Кожата на лицето е задебелена. Наблюдава се уголемяване на някои части на лицето – носа (ринофима), брадичката, клепачите, ушната мида.
Системен лупус еритематодес
Пеперудообразният обрив по кожата на лицето е един от най-характерните симптоми при системен лупус еритематодес. Обхваща кожата на носа и бузите и има форма на пеперуда. Обривът е яркочервен, рязко отграничен, с лек оток и минимално лющене. Провокира се от излагане на слънце.
Самостоятелно или в съчетание със системния лупус може да се наблюдава хроничен дискоиден лупус. Започва като овални еритемни плаки, които са хипопигментирани в центъра – дисковидни плаки. Те са надигнати, покрити с люспи, а кожата в центъра е атрофична. Обривът при хроничния дискоиден лупус не причинява болка и сърбеж, но може да остави белези.
Акне
При акне е налице повишена продукция на мастен секрет и възпаление на мастните жлези и космените фоликули. Най-често се засяга кожата на лицето, гърдите, гърба. Формират се милиуми, комедони, пустули (гнойни пъпки), които могат да се слеят и да се образува абсцес.
Импетиго
Импетигото е силно заразна, бактериална инфекция на повърхностните слоеве на кожата. Причинява се главно от стафилококи и стрептококи. По-често боледуват деца. Различават се два вида импетиго – булозно и небулозно. Обривът при небулозното импетиго най-често се локализира около носа и устата. Представлява мехурчета върху зачервена основа, изпълнени с жълтозелен ексудат. При разкъсване на мехурите, ексудатът засъхва в сламеножълти крусти.
Мелазма (хлоазма)
Мелазмата е състояние, при което по кожата на лицето се появяват кафяви петна с различна големина и форма. Среща се предимно у жени. Наблюдава се по време на бременност, при прием на контрацептивни средства, при ендокринни заболявания, чернодробни заболявание и др.
Други заболявания и състояния, при които може да се появи обрив по лицето са:
- себореен дерматит
- контактен дерматит
- атопичен дерматит
- псевдофоликулит на брадата при мъже
- молускум контагиозум
- морбили, рубеола, варицела
- херпес зостер
- еризипел (червен вятър)
- витилиго
- милиум
- просто лентиго, сенилно лентиго
- слънчево изгаряне и др.