Начало / Диабет / Диабетна нефропатия: Как диабетът засяга бъбреците?

Диабетна нефропатия: Как диабетът засяга бъбреците?

фев. 18, 2025

как диабетът засяга бъбреците

Какво е диабетна нефропатия?

Диабетната нефропатия е увреждане на бъбреците, което възниква при хора с диабет. Това е прогресивно състояние, което се развива в продължение на много години, често без забележими симптоми в ранните стадии. С напредването си обаче може да доведе до бъбречна недостатъчност, изискваща диализа или трансплантация.

Как нормално работят бъбреците?

За да разберем как диабетът уврежда бъбреците, нека първо да разгледаме как функционират здравите бъбреци. Всеки бъбрек съдържа около милион малки филтриращи единици, наречени нефрони. Във всеки нефрон има гломерул (мрежа от капиляри), който филтрира отпадъчните продукти, излишните минерали и вода от кръвта. Филтрираната кръв се връща в кръвообращението, докато отпадъчните продукти и излишната вода се превръщат в урина.

Бъбреците също така регулират кръвното налягане и произвеждат хормони, които поддържат тялото ни да функционира правилно.

Как диабетът засяга бъбреците?

Ето основните механизми, по които се увреждат бъбреците при диабет:

  • високи нива на кръвна захар

При не добре контролиран диабет продължителните високи нива на кръвната захар увреждат малките кръвоносни съдове в бъбреците, особено гломерулите. Това води до повишена пропускливост на гломерулите, което позволява на протеини като албумин да изтекат в урината – състояние, известно като албуминурия. Това е един от първите признаци на диабетна нефропатия. Ако увреждането продължи, бъбреците могат прогресивно да загубят функцията си и в тежки случаи да се стигне до бъбречна недостатъчност.

  • високо кръвно налягане (хипертония)

Високото кръвно налягане е едновременно причина и следствие от диабетна нефропатия. Тъй като бъбречната функция намалява, кръвното налягане често се повишава, създавайки порочен кръг, който ускорява увреждането на бъбреците.

  • гломерулна хиперфилтрация

Когато кръвната захар е висока, бъбреците работят по-усилено, за да филтрират излишната глюкоза. Това допълнително натоварва бъбреците с течение на времето.

  • възпаление и оксидативен стрес

Диабетът предизвиква възпаление и оксидативен стрес в бъбреците, което допълнително допринася за увреждане на тъканите и фиброза.

Рискови фактори за диабетна нефропатия

Не всички хора с диабет ще развият бъбречно заболяване, но някои фактори увеличават риска, например:

  • лошо контролирана кръвна захар – високите нива на глюкоза ускоряват увреждането на бъбреците.
  • високо кръвно налягане – повишеният натиск върху кръвоносните съдове на бъбреците влошава увреждането.
  • генетични фактори – някои хора може да са по-склонни към бъбречно заболяване поради фамилна обремененост.
  • тютюнопушене – може да увреди кръвоносните съдове и да влоши бъбречната функция.
  • затлъстяване – наднорменото тегло може да допринесе както за диабет, така и за бъбречно заболяване.

Симптоми на диабетна нефропатия

В началните етапи на диабетната нефропатия липсват забележими клинични симптоми. Налице е гломерулна хиперфилтрация, уголемени бъбреци и микроалбуминурия. С напредване на заболяването се появява протеинурия над 0,5 g/24h и гломерулната филтрация започва да намалява. Появяват се клинични симптоми, например:

  • сутрешни отоци по лицето и клепачите, по-рядко по глезените, дължат се на задържане на течности
  • умора и слабост
  • загуба на апетит
  • повишено кръвно налягане
  • диабетна ретинопатия.

Диабетната нефропатия се развива в няколко стадия:

I стадий: Хиперфилтрация – в началото бъбреците филтрират кръвта по-бързо от нормалното, за да остранят излишната глюкоза. Налице е гломерулна хиперфилтрация, бъбреците са увеличени, няма забележими симптоми.

II стадий: Тих стадий – има структурни промени в бъбреците – задебеляване на гломерулната базална мембрана и разрастване на мезангиума. Бъбречна функция е нормална и няма клинични прояви.

III стадий: Микроалбуминурия – има малки количества албумин в урината (30-300 mg/ден), ранен признак на бъбречно увреждане.

IV стадий: Макроалбуминурия (или протеинурия) – установява се голямо количество белтъци в урината (>300 mg/ден), с намалена гломерулна филтрация и повишено кръвно налягане.

V стадий: Бъбречна недостатъчност – настъпва тежко увреждане на бъбречната функция, изискващо диализа или бъбречна трансплантация.

Как се диагностицира диабетната нефропатия?

Диабетната нефропатия може да бъде диагностицирана рано чрез:

  • изследване на урината – откриването на албумин в урината помага за идентифициране на ранно увреждане на бъбреците. В по-напреднал стадий се установява протеинурия, варираща от 0,5 до 22 g/24h.
  • изследване на креатинина в кръвта и изчисляване на креатининовия клирънс за оценка на бъбречната функция (да се оцени колко добре филтрират бъбреците). 

Възможности за лечение

Диабетната нефропатия може да се управлява ефективно, ако бъде открита навреме. Ето някои ключови стратегии:

  • контрол на кръвната захар

Поддържането на кръвната захар в референтни граници чрез диета, упражнения и лекарства като инсулин или перорални хипогликемични средства е от решаващо значение.

  • следене на кръвното налягане

Кръвното налягане трябва да бъде под 130/80 mmHg, за да се намали натоварването на бъбреците. Обикновено се предписват медикаменти като АСЕ инхибитори или ангиотензин ІІ-рецепторните антагонисти за понижаване на кръвното налягане и защита на бъбречната функция.

  • прием на щадяща бъбреците диета – ограничава се солта, преработените храни и прекомерния прием на протеини, за да се намали бъбречния стрес.
  • редовна физическа активност – редовните упражнения помагат за справяне с диабета и кръвното налягане.
  • избягване на тютююнопушенето и консумацията на алкохол – тези навици могат да влошат увреждането на бъбреците.
  • редовни прегледи – рутинните изследвания на урина и кръв могат да открият ранни проблеми с бъбреците, преди да прогресират.

Прочетете за:
Какви видове захарен диабет има?
Първи симптоми на диабет тип 2